Emoční inteligence, to je oč tu běží

Emoční inteligence, to je oč tu běží

Za mých mladých let dominovalo měření inteligence pomocí IQ. Existovala na něj celá řada testů, které jsem si ráda dělala, abych se utvrdila v tom, že mohu pošilhávat po členství v klubu Mensa.

Školní léta uběhla jak voda a jak šel čas, člověk si začínal všímat a uvědomovat, že IQ není vždy zárukou úspěchu, ať už v pracovním nebo soukromém životě. Natož pak zárukou štěstí či spokojenosti. 

Dnes už existují vědecké studie, které dokládají, že daleko přesnější indikátor úspěchu v životě je EQ – tedy emoční inteligence. I když je daleko komplexnější (zahrnuje pět oblastí od sebeuvědomění po sociální vztahy), i emoční inteligence se dá měřit různými testy. A dobrá zpráva je, že zatímco s výší IQ toho mnoho nenaděláme (je do značné míry daná/zděděná), svoji emoční inteligenci můžeme vlastním úsilím posilovat a zvyšovat.

Tady je pár tipů, jak s tím můžete začít:

  1. Přemýšlejte o svých emocích– snažte se je identifikovat a zamyslete se nad tím, jak reagujete v různých situacích. To je první krok k tomu, abyste své emoci zvládli lépe kontrolovat.
  2. Ptejte se ostatních na jejich úhel pohledu. Nejde o to, kdo má pravdu, ta je stejně vždycky relativní.  Někdy vás může opravdu hodně překvapit, jak rozdílně někdo jiný vnímá stejnou situaci, jak rozdílně mohl/a některé věci myslet a jak rozdílné mohl/a mít motivace..
  3. Dejte si pauzu. Než něco řeknete nebo uděláte, zkuste se zastavit a zamyslet se. Pomáhá využít vlastní tělo – fyzicky se zastavit, pomalu dýchat, odejít ze situace, jít se projít… Když to budete trénovat v méně náročných situacích, máte šanci vytvořit si zvyk, který potom zafunguje i v těch emočně vypjatějších momentech.
  4. Snažte se přijít na to PROČ. Proč vy máte emoce, jaké zrovna máte a jak a proč se asi cítí ten druhý? Velmi často nemají naše emoce tak prvoplánovou příčinu jako nevynesené odpadky nebo nesplněný deadline v práci..
  5. Ptejte se, JAK se z toho můžu poučit? Zejména pokud jsme my za něco kritizováni, je těžké nechat emoce stranou a dívat se na situaci racionálně. Zvlášť pokud je kritika podávána ne zrovna vybíravým a empatickým způsobem. Věřte, že pro vás osobně je výrazně lepší nenechat se strhnout k negativní reakci, ale snažit se druhou stranu pochopit a přemýšlet, jak se můžete z dané situace poučit.

Jako s každou jinou dovedností – je to dřina a chce to cvičit, cvičit a cvičit!

Tak ať vám to jde lépe a lépe a začnete využívat emoce ve svůj prospěch, nikoli proti sobě. Uvidíte, jak pozitivní dopad to bude mít na váš život.


Comments are closed.