Další body pro EQ
Data říkají, že až polovina zaměstnanců opouští svou práci kvůli nadřízenému.
Zatímco dříve byly vyzdvihovány kvality jako rozhodný, charismatický, zaměřený na cíl, nyní se objevuje čím dál tím více názor, že zásadní schopnost pro nadřízeného je také empatie.
Proč tomu tak je?
Empatie posiluje produktivitu a výkon
Pokud umí team leader ukázat pochopení pro členy týmu a to, jak se cítí a co prožívají a pokud jim umí pomoci s tím, co je špatně, má to ohromné pozitivní dopady na produktivitu a výkon jeho/jejího týmu.
Empatie zvyšuje spokojenost v práci
Každý je rád, pokud se cítí v práci doceňován a pro nastupující generace to platí ještě silněji. Empatie v podobě péče, vlídnosti a ohleduplnosti je předpokladem toho, abychom zaměstnancům byli schopni dát zprávu, že jejich potřeby jsou pro nás důležité a že oceňujeme jejich přínos pro společnost. Šťastnější zaměstnanci budou pak výrazně loyálnější vůči svému zaměstnavateli.
Empatie navyšuje míru spolupráce
Společnosti málokdy závisí na úspěchu jednotlivce. Několik studií prokázalo, že jak ve škole, tak v práci je empatie (respektování emocí, dostatečný prostor pro každého člena týmu) základem pro spolupráci a úspěšné fungování týmu. V takovém týmu mají všichni snahu se zapojit a sdílet své myšlenky, což často vede k novým nápadům a řešením, které by jinak nikdy nevznikly.
Empatie navíc není důležitá jen pro nadřízené a vedoucí pracovníky. Pro dosažení úspěchu v práci a kariérní postup bývá někdy důležitější to, jak vycházíme se svými kolegy a jak fungujeme v týmu, než to jakých výsledků jsme schopni dosáhnout jako jedinec. Je to o tom, že někdy dobré výsledky nemusí být dostatečné na to, abyste dosáhli uznání a postupu, protože vám chybí pravidelné pozitivní interakce s kolegy a sdílené zkušenosti. Myslet si, že vaše usilovná práce bude mluvit za vás a být příliš zaměstnaný/á zaměřením se na výsledky je něco, co vás může ve finále dovést jen k velkému zklamání a vyhoření…
Takže zapomeňte na networking, ale buďte prostě i v práci empatičtí!